NASA’nın DART misyonu: Uzay aracı, 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide başarılı şekilde çarptı - son dakika haberler

Sondakika-haberleri.Net Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) isimli bir uzay aracını Dünya için hiçbir tehlike oluşturmayan 11 milyon


NASA’nın DART misyonu: Uzay aracı, 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide başarılı şekilde çarptı - son dakika haberler

Sondakika haberleri

Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) isimli bir uzay aracını Dünya için hiçbir tehlike oluşturmayan 11 milyon kilometre uzaktaki asteroite yollayarak planlı bir çarpışma meydana getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 11 milyon kilometre uzaktaki asteroide Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) adlı uzay aracını yollayarak planlı bir çarpışma gerçekleştirdi. NASA’nın bu misyonundaki amacı, Dünya’ya zarar verebilecek potansiyel asteroit tehlikesine karşı savunma mekanizmamızı test etmekti.

NASA tarafından 2021’de uzaya fırlatılan DART, dünya için hiçbir tehdit oluşturmayan Dimorphos adlı asteroide planlandığı gibi çarptı ve asteroidin yörüngesini değiştirmeye çalıştı. 

Dart’ın üzerindeki kamera, Dimorphos’a çarptığı ana kadar her saniye bir fotoğraf yolladı. Fotoğraflar çarpma anında uzay aracının da yok olmasıyla kesildi. Misyonun, tam olarak planlandığı gibi gerçekleştiği belirtiliyor.

DART aracılığıyla taşınan ve birkaç gün önce uzaya bırakılan LiciaCube isimli uydu, DART’ın asteroit yüzeyinde oluşturduğu krateri fotoğraflayacak. Fotoğrafların birkaç gün içinde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

“Dimorphos’u kaçırmasak da ismini doğru yazma şansını kaçırdık”

NASA, çarpışma anının videosunu resmi Twitter hesabından, “Hiçbir şeyi kaçırmak istemiyor musun? DART misyonunun ‘Dimporphos’ asteroidine çarpma anını izleyin” mesajıyla paylaştı. Asteroidin isminin yanlış yazılmasının ardından ikinci paylaşımda ise “Dimorphos’u kaçırmasak da ismini doğru yazma şansını kaçırdık” denildi.

“Yeni bir çağa giriyoruz”

Uzmanlar, bu çarpışmanın ardından asteroidin yörünge değiştirip değiştirmediğini anlamanın birkaç hafta sürebileceğini belirtiyor. NASA gezegen bilimi direktörü Dr. Lori Graze, bu çalışmayla birlikte önemli şeyler başarıldığını şu sözlerle anlattı:

“İnsanlığın yeni bir çağına başlıyoruz. Kendimizi potansiyel olarak tehlike oluşturan asteroit çarpması gibi bir şeyden koruma yeteneğine sahip olduğumuz bir çağa… Ne muhteşem bir şey. Daha önce hiç bu yeteneğe sahip olmadık.”

Bilim insanları, gökyüzü analizlerini sıklaştırarak Dünya’ya çarpma olasılığı olan asteroitlerin yüzde 95’ini keşfetti. Bilim insanları bu asteroitlerin herhangi bir tespit oluşturmadığını belirtse de Dünya için tehlikeli ve henüz keşfedilmemiş küçük asteroitlerin olabileceğini söylüyor.

Bundan dört yıl sonra Avrupa Uzay Ajansı’na ait üç uzay aracı, Hera adlı bir misyonla Didymos ve Dimorphos’ta takip çalışmaları yapılacak.

Kaynak: BBC

Derleyen: Burak Siperli

Medyascope'a destek olun.

Sizleri iyi ve özgür gazeteciliğe destek olmaya çağırıyoruz.

Medyascope sizlerin sayesinde bağımsızlığını koruyor, sizlerin desteğiyle 50’den fazla çalışanı ile, Türkiye ve dünyada olup bitenleri sizlere aktarabiliyor. 

Bilgiye erişim ücretsiz olmalı. Bilgiye erişim eşit olmalı. Haberlerimiz herkese ulaşmalı. Bu yüzden bugün, Medyascope’a destek olmak için doğru zaman. İster az ister çok, her katkınız bizim için çok değerli. Bize destek olun, sizinle güçlenelim.